в один рядок...
За 14 км від Бережан в мальовничій місцевості розкинулося давнє село Біще. Український сайт "Регіони та їх склад" відносить дату заснування Біще аж до 1086! Тут, за дитячими спогадами українського письменника Лепкого Богдана, який деякий час проживав в сусідньому селі Поручин, збереглися сліди давніх валів, уламки кераміки, наконечники стріл, фундаменти споруд. Санатории Трускавца
Назва за деякими джерелами походить від шляхтича Боша, якій набито заснував у 1339р тут поселення та збудував костел
костел
Спочатку перед спірними датами опишу те, що я бачила я - споруда більше романського стилю з оборонними підпорами, великою високою явно оборонною вежею. Всередині пусто, крім саморобного маленького вівтаря, голі стіни, при вході двері за якими можливо можна попасти на хори? Головний вхід відкритий.
Сайт www.kresowianiezkuropatnik.republika.pl стверджує що костел відноситься до 13 ст.санатории Трускавца. Польський дослідник Орлович у своєму путівнику подає дату 1367, саме цього року костел був оточений муром. Вежа внизу має ренесансові вікна, а верхні відносяться до романського стилю. Олександрович в главі книги "Українське мистецтво" пише що, парафіяльний костел Успіння Богородиці в Бищі був побудований в 1644р. 4-томник "ПМБ" вказує, що в 1710р будівлю зі сторони північного фасаду, окрім каплиці, посилено оборонними прибудовами. В 1730 південна каплиця укріплена контрфорсами. Побудований костел з піщанику. На лінії перекриттів під карнизом розташовані на всіх фасадах бійниці. На фасаді вежі була табличка, її вже не має, лускоподібне, готичне вікно було перероблено у XVIIIст. Санаторий Весна Трускавец Цікавий портал зовнішнього входу до храму. Він складається з двох напівколон, які несуть антаблемент, та з арки на імпостах, яка декорована архівольтом та різним пальметовим орнаментом. Піднімемо голову вище на рівні третього ярусу, на фасаді розташовані дві фігури святих в едикулах. А от деякі унікальні дерев'яні скульптури біщевського костелу роботи Йогана Пфістера та його майстерні зберігаються тепер в колекції Острозького музею. Найкращими серед них є фігури св. Ієроніма та Катерини, остання повторює фігуру з надгробка Острозьких в Тарнові. 1944р в ніч на 23 лютого було спалено костел, в якому зберігався чудотворний образ Бищевської Божої Матері. Цей образ було знайдено в Санктуарії в Раславцях Шльонзких, у костелі св. Марії, куди ймовірно перевезли її поляки-переселенці. Тоді цілі польські родини з околиць Бережан, Луцька та Городенка були перевезені в Раславці Шльонзкі.
Біщевський костел являється пам’яткою архітектури ренесансової культури в східній Галичині.
10 серпня 2006р Санатории Трускавца
цвинтар
Польський цвинтар... давно забутий, Санаторий Весна Трускавец хоча і дуже рідко, але все ж сюда приїжджають поляки - на батьківські могили. Деякі плити вже майже зрівнялись з землею. Взагалі, неприємне відчуття ходити по тому місці, де всього в пару метрах під тобою лежать останки людей.