Якщо ви будете їхати до Рогатина з боку Тернопільської області, не смійте засинати після Козови або на під'їзді до Бережан. Рогатину по краєвидах повезло ще більше - мої епітети не будуть відрізнятися від інших: мальовнича місцевість, пагорби тут вже не тільки мріють стати горами, а ліси стають більше темними та частійшими. Так було і багато років тому, коли, як повідомляє легенда про назву міста, заблукала тут на полюванні дружина князя Осмомисла. Цілу нічь блукала, раптом вже на світанку перед знесиленою жінкою з'явився великий олень. Різко розвернувся він і почав втікати. Жінка часу не гаяла, вскочила на коня і за ним, поглядом чепляючись за зникаючої серед дерев тварини. ПОки не побачила на галявині князя та дружинників. На місці де зустрівся князевій дружині олень, князь звелів побудувати терем та назвати поселення Рогатином.
Легенди легендами, а те що ця територія була заселена ще 100тис. років тому, кажуть археологічні дослідження та знахідки. А от перша згадка про Рогатин датується 1184р. Тут навіть замок був, але від нього нічого не лишилося. Власну печатку місто отримало в 1415р, у 1535р. польським королем було надано магдебурзьке право. Тоді проводиться формування центра міста- ринкова площа, посередь якої ратуша, навколо будинки.санаторий Шахтер Також тут був головний міський водозбір. Від площі вели вулиці до Львівської, Галицької та Краківської брам.
В люстрації 1572 року згадується, що «старе місто обведене було парканом», тобто дерев'яним частоколом, вкритим ґонтовим дахом. Пізніше на його місці виросли кам'яні мури. А от замок все ж таки був дерев'яним.
Після поділу Польщі 1772 року і прилучення Галичини до Австро-Угорщини Рогатин став незначним провінційним торговим містом. Основними промисловими галузями на 19 ст. було виробництво хмілю, сукна, добування гіпсу.
Центр міста зараз прикрашає статуя жінки, відомої в Європі під ім'ям Роксолани, в Турції Хасекі Хуррем (та що сміється), а в Україні під іменем Настасії Лісовської. Історію, як донька руського священника інтригами та хитрістю стала єдиною (це була її умова) дружиною султана Сулеймана Пишного і фактично керувала цілою імперією, позбувшись, в прямому та переносному значенні слова, першої дружини султана та їх сина - вірнійшого спадкоємця трону Сулеймана, мабуть можуть не знати тільки маленькі дітки. Сходница Культ цієї милої, але хитрої галичанки поширився з виходом трєтєсортного серіалу "Роксолана". Хто знає може він і штвовхає деяких нашіх сучасних громадянок кожного року їхати завойовувати колишнью столицю Османської імперії, тільки ніяк невдається. Перебуваючи в Турції, я спитала свого золотокудрого гіда турка з Балкан, то як мешканції Турції відносяться до цієї жінки. На що отримала відповідь:"О... Роксолана, ми її не любимо, саме з її володіння почалася руйнація Османської імпері. Але красива і дуже розумна жінка буде викликати в нас завжди повагу та захоплення! Будь що, а Роксолана завжди лишиться для історії як дипломат, реформатор, економіст, освідчена людина, а для жінок - приклад того, що в неволі ніколи не треба ломатися і завжди йти до своєї мети з поcмішкою на вустах.
Миколаївський костел
30 квітня 2007р. Яскраво світило сонечко, білий цвіт перетворював дерева на наречених
Відноситься до XVст. про це свідчать явні готичні риси, які переплітаються з формами бароко та пізнього ренесансу, які здобулися внаслідок перебудов. Довгий час після постійних нападів турків та татар храм перебував стані руїни. Санатории Трускавца, Лише в XIXст. костле був повністю відновлений. В 1944р храм знову був пошкоджений, реставраційні роботи проводилися в 1945 та в на початку 70-их років 20 ст. Доміната костелу - висока чотириповерхова дзвіниця, до храму з обох боків прибудовані каплиці. Зараз костел відновлено, всередині храму було проведено ремонт.
Церква Різдва Богородиці
30 квітня 2007р.
По діагоналі від костела через площу знаходиться церква Різдва Богородиці. Ви не дивиться, що храм так молодо виглядає, не крутіть головами в пошуках чогось старого - це і є оборонний храм XIVст. Мури та брама з башточкою на пару століть молодші. Зараз храм являє як і костел суміш різних архітектурних стилей, які були здобуті внаслідок перебудов та відновлень, бо храм горів в 1723, 1872, 1941рр. Під перший рік Першої світової війни в храм влучили бомбою, так було знищене центральне склепіння церкви та іконостас. Фасади споруди декоровані глибокими нішами, в яких - високі вікна стрільчатого окреслення, а також маленькими нішами з живописними вставками. До західного фасаду пізніше був прибудований барочний портал на двох колонах та сходи. Храм оточений мурами, які укріплені контрформасами. Мури виконували своє оборонне значення, бійниці було замуровано в 1948р. Спочатку вхід до храму був через маленьку башточку південого муру.
Церква Св. Духа
30 квітня 2007р. Ракурс з передмістя на Гнилу Липу та церкву св. Духа
Дерев'яну церкву - яскравий приклад галицької школи деревяного мистецтва датують по надпису в інтерєрі на північній стіні центрального зрубу, а саме 1598р. В церкві знаходиться п'ятиярусний вівтар, споруджений у 1650 році на замовлення і коштом рогатинського Братства, його було відтворено разом з зовнішнім виглядом. Церква св. Духа вважається однією з десяти найцінніших дерев'яних сакральних споруд України.Санатории Трускавца Як повідомляє офіційний сайт міста Рогатин: "Перший в Галичині ренесансно-бароковий іконостас був мальований олійними фарбами. Припускають, що його виконали майстри Львівської школи. В експозиції іконопису, скульптури і різьби, яка діє в церкві Святого Духа з 1983 року, представлені автентичні образи вівтаря, а також інший сакральний живопис. Полотна презентують церковне малярство Галичини 16-19 століть.
Найдавніший образ «Іван Хреститель Житній» (початок 16 ст., візантійський стиль) унікальний тим, що на одній картині відображено все життя Предтечі. Полотно розбито на частини, кожна з яких відтворює якийсь біблійний епізод земного шляху Хрестителя. Збереглися іще шість ікон найдавнішого іконостасу. Серед них дві, на які обов'язково звернуть увагу гостей. На лівих, так званих дяківських, дверях Царських врат зображено Архангела Михаїла. Автор відступив від церковної традиції зображати грізного захисника у важких обладунках. Натомість він намалював Архангела життєлюбним молодим чоловіком, який, здається, настільки впевнений у своїй силі й свободі, що мимоволі проймаєшся відчуттям його непереможності. На протилежних дверях доволі рідкісна картина — Авраама з переможного походу зустрічає Цар Сарімський. «Якщо тлумачити ці зображення у світському, філософському контексті, — каже хранитель храму Михайло Сімка, — то маємо в особі Архангела втілення нашої міці, Авраама ж — мудрості. Художники, які створювали ікони для вівтаря церкви Святого Духа, без сумніву, поєднували релігію з історією та сучасністю України.»
Храм знаходиться на цвинтарі, а під пагорбом несе свої води Гнила Липа.
Церква Св. Миколая
Мені дуже шкода, що я так і не знайшла сили відправитися в передмістя Рогатину і відвідати цю деревяну церкву.санаторий Шахтер Вона була зведена в 1729р. В інтерєрі олійний живопис ХХст. Біля церкви деревяна триярусна дзвіниця.