Важко уявити, дивлячись сьогодні на руїни Пнівського замку, могутню середньовічну фортецю, стіни якої, на думку більшості дослідників, не змогли пробити ні одні загарбники.
Пнівський замок, всупереч своїй назві, розташований не в Пньові (0,5 км), а неподалік невеличкого мальовничого карпатського містечка Надвірна, що на Івано-Франківщині. Замок розташований у формі неправильного п’ятикутника. Товщина стін – півтори метри. Зі сходу фортецю оберігав глибокий рів, із заходу - схил плоскогір'я. На півночі і півдні замок оточувала рівнина. По кутам фортеці вмілими руками архітекторів і будівельників розмістились шість сторожових веж. Ворота розташовувалися в південній стіні, там же у цілях безпеки був споруджений перекидний міст.санаторий Янтарь Отвори, по яких проходили ланцюги перекидного мосту, добре збереглися до наших днів. Замок справді був неприступний: високі та міцні стіни, глибокі рови та численні бійниці в стінах, правильно розташовані оборонні вежі та пильне око вартового не давали можливості взяти фортецю штурмом.Вигляд південної стіни з Заходу Південна стіна (зовнішній вигляд)
Замок був споруджений в другій половині 16 століття польськими феодалами волоського походження Куропатвами (хоча існує теза про те, що окремі споруди були побудовані в 90-х роках 15 століття). Замок займає роль важливого форт-посту в період польсько-турецьких війн 17 століття. Особливо його значимість зросла після падіння Кам’янець-Подільської фортеці від вогню армії Ібрагіма-паші в 1672 році. Сходница В період української національно-визвольної війни (1648-1654 рр.) фортеця осаджувалась декілька тижнів 15-титисячним військом повстанців під проводом Семена Височана. З часом замок почав занепадати. Після того, як останні володарі фортеці – феодали Цетнери покинули Пнівський фортецю, він перейшов у власність Австро-Угорської держави. Далі доля замку склалась трагічно: не будучи знищеним ні єдиними загарбниками протягом багатьох століть, його частково розібрали орендатори на будматеріал для … броварні.
Вид з боку, на південну стіну \ Бійниця в східній стіні
Навколо похмурої Пнівської твердині існують численні легенди. Одна з легенд розказує про існування підземного ходу до сторожової вежі в парку міста Надвірної (приблизно два кілометра). Сторожова вежа справді існує, хоч стан її далеко не кращий за стан самої фортеці. Проте важко відповісти чи існував цей підземний хід: в сторожовій вежі справді є підземне приміщення з заваленими воротами в невідомість. В замку підземних приміщень аж чотири, але всі вони давно завалені і зараз важко знайти якісь сліди підземного ходу.санаторий Янтарь Скоріш за все, ці приміщення служили пороховими та харчовими складами. Інша легенда розказує про підземний хід від Пнівського замку аж до Манявського Скиту, проте якщо перша легенда заслуговує на увагу істориків та дослідників, то друга не більше чим фантазія. До Манявського Скиту більш чим 35 кілометрів, а беручи до уваги гірський карпатський рельєф і технічний бік тих століть, неважко зробити висновок, що це було неможливо.
Сьогодні, Пнівський замок – мальовнича і мрійлива руїна. Не дивлячись на століття, які розділи могутню Пнівську фортецю від забутих людьми руїн, тут зберігся дух замку, дух, який відчували будівельники та вартові, солдати та повстанці, графи та слуги....дух, який можна відчути і сьогодні. Стоячи на стіні фортеці, якось особливо пролітають тисячі похмурих романтичних роздумів. Відповісти на які може лише час....
Завалений вхід в підземелля \ Балкончик та бійниця в східній стіні
Рік тому (2004) була розпочата реставрація однієї з веж замку. На реставрацію було виділено з держбюджету 100тис гривень. Як зазначає міський голова Надвірної Михайло Андрійович, першочергові роботи вимагають 2 міл. грн.Санатории Трускавца, в На сьогоднішній день реставрована стіна. На фотографії серпень 2005. Як повідомив автор фото, тут можливо буде побудовано кафе, може можна сподіватися на музей?