невеличка передмова. Взагалі то нам було потрібно зовсім інакше село. Але чомусь вдивляючись вже в сутінках в карту, я кажу нам треба сюди. Мої любі супутники про це дізнаються про таку помилку тільки з цієї сторінки. санаторий Алмаз, Отак, переплутавши одне село з іншим можна випадково знайти щось цікаве! Отже
Знаходиться село Топори неподалік від Ружина. Колись ці землі входили до Київської губернії, зараз це вже Житомирська область. Топори розділяє ріка Орєховатка. На початок ХХст в селі було 1065 православних і всього 122 католики.санаторий Шахтер Неподалік від села Топори знаходиться місцевість «Селище». Кажуть, що за давні-давні часи тут знаходилося старе поселення Топори. В іншому урочище, яке називають Паліїха, за легендою, зупинявся своїм станом Семен Палій. Там ще був старий колодязь обкладений камінням. Але у 1839 р керуючий маєтком Людомор-Людовік Тарнецький наказав закидати цей колодязь каменями.
У 1736р Топори належали до Погребищенського ключа і були у власності Махала воєводи Виленвського та Яна каштеляна Краківського Вишневеского. З 1741р належало вдові Теофілії Вишневецькій з роду Радзивіллів.санаторий Женева Деякий час Топорами володіли гетьман Радзівіл, одружений на донці Яна Вишневецького, а потім граф Ржевуйський. У 1792 р граф Ржевуйський продає Топори Васькевичу, а той у 1800р перепродає Конопацькому. У власності Топори затримуються трохи менше ніж на півстоліття, і у 1849р до 1857р це власність Христини Ігнатівни Стахурської. Останніми власниками були все ж таки Ржевуські. Село купила Анна, дружина Адама Ржевуського. Вона побудувала великий цукровий завод.
Костел санаторий Перлина Прикарпатья (Жемчужина Прикарпатья)
Від маєтку, як ви прекрасно розумієте, нічого не лишилося. Він був розташований неподалік костелу, який на наше щастя таки дожив до наших днів. У 1803р поміщиком Конопацьким був зведений мурований костел св. Трійці, який потім зробили парафіяльним. За радянські часи тут був або клуб,або більш схоже який спортзал.
Церква Санатории Трускавца
Я не можу однозначно стверджувати, що сталося з церквою євангеліста Іона Богослова, бо вона була дерев’яною з трьома куполами і побудована у 1741р. А у 1828р церква була піднята на кам’яний фундамент, розширена і вкрита залізом. То ж можливо маємо велику ймовірність, щоб вважати церкву на фотографії нижче саме нею.