В центрі міста стоїть дивовижна велична споруда, споруджена на кошти жінки, яка так вирішила віддячити Богу, за те, що дав таку долю її синам Олексію та Кирилу. Прізвище цієї родини відоме всім як Розумовські.
Після повернення з Петербургу Наталії Розуміхи, де вона деякий час була при дворі статс-дамою, до рідних Лемешей, вирішила вона звести в Козельці храм чудової архітектури. Я не применшу дивовижний проект архітектора, але й вплив самої фундаторки на архітектуру храму простежується, зокрема в формі бань. Це храм в стилі бароко петербурзької школи, але у храма побудованим російським архітектором Квасовим, простежуються українські деталі. Дев’ятикамерний храм в основі якого покладений рівногілковий грецький хрест.Санатории Трускавца, ви Міжгілкові приміщення мають однакову висоту зі стінами “хреста”, це підсилює велич будівлі. Часто в літературі храм приписується архітектору Григоровичу-Барському, але ймовірно, пані Розумовська побажала, щоб були використані такі особливості притаманні київським храмам Григоровичу-Барському.
Нижня частина храму рустована, друга – побілена з білим ліпленням. Інтер’єр собору дуже вразливо описав російський історик архітектури Горностаєв:”Тут вражає велика кількість світла, яке заливає все величезне приміщення і пишна розкіш оздоблення. Скрізь по стінах , по склепіннях і карнизах пишні гірлянди з листя та квітів, розкішні картуші і чудового ліплення голівки янголів …Більш за все увагу пригортає вражаючий своєю величчю іконостас. Це ціла поема виразності й красі якої підпорядковане все внутрішнє оздоблення храму… санаторий АлмазТут все виражено, починаючи від великих форм до дрібниць, створено упевненою , геніальною рукою – все величне, все граціозне. Сполучення архітектури, живопису і скульптури виконане чудово, тут не має дисонуючих рис, протиріч або обмовок. Увесь цей дивний зразок декоративного мистецтва витриманий згідно з духом православної релігії та її канонів. Чудовоюсанаторий Алмаз і цінною прикрасою іконостаса є масивні карбовані срібні з позолотою царські ворота. Фігурки напівоголених янголів, які нагадують скоріш амурів, що несуть на головах кошики з фруктами та квітами, зображення голубів серед химерних мушель і завитків створюють ажурне тло для ікон євангелістів та Благовіщення в овальних рамках, обвитих гірляндами лаврового та дубового листя” Сходница
Вважалося, що іконостас був зроблений в Санкт-Петербурзі, ймовірно за участю Растреллі, писали навіть про його італійське походження, але насправді він був зроблений в… Козельці. Над іконами працював Іван Чайковський , бригада на чолі з Стеценком. Під час Другової Світової війни, храм та іконостас постраждали, останній реставрувався довгий час, деякі ікони зберігаються в Чернігівському національному музеї. Санатории Трускавца
Доречи, Козелецький собор є останньою спорудою в історії українського бароко, бо вже на ті часи наступала пора класицизму.
Цокольний поверх храму призначався для родинної усипальні, але тут було поховано лише Наталю Розуміху в мурованому саркофазі, який зберігається й нині.
Дзвіниця, яка стоїть біля храму, зведена після будівництва храму. Баня не відповідає баням храму, бо реставрувалася після пожежі в 1848р. Висота дзвіниці 50м – вона одна з найвищих в Україні. санаторий Женева
Вознесенська церква
Недалеко від собору, на центральній площі містечка стоїть Вознесенська церква. Споруджена вона в 1866-1874рр. Дуже цікава тим, що переплелися у її виконанні декілька стилів, класичний, український, церква має чотири бічні верхи, які своєю прямокутністю в плані і відокремленістю схожі на оборонні вежі, вікна першого ярусу видовжені заокруглені зверху нагадують бійниці. Інтер’єрне рішення просторове, але бічні бані всередині не розкриті. Іконостасу та ікон не було на моє відвідування, тут містився музей ткацтва, де представлено цікаву колекцію рушників.
Будинок полкової канцелярії
Садиба Дараганів Санатории Трускавца
Належала сестрі гетьмана К. Розумовського Варварі. Один з найдавніших зразків дерев’яної архітектури Чернігівщини, де збереглися господарські споруди козацької старшини.