Рівненська обл.
Живописний острів та його будівлі в осяяні ранкового сонця 9 вересня 2007р.
історія
Ранок, коли ще сонце не встало, біля залізничного вокзалу я чекаю на автобуси, що довезе мене в село з дуже давньою історією. Колись на острові утвореному рікою Устею був замок, обнесений земляними валами з дерев'яними частоколами, оборонними вежами, підвісним мостом. Цю фортецю 1240 р. зруйнували монголо-татари. В добу Галицько-Волинської держави, Городок було відбудовано. Першими зафіксованими власниками є князья Збаразькі. Князь не Султан, але Солтан був власником Городка та найближчих земель і вперше згадується в Акті аж в 1463р. Після смерті Солтана маєтками володіє його брат. Наступною влсницею Городка була княгиня Анастасія Гольшанська.Санаторий Весна Трускавец Та сама жінка яка виступила меценатом на друк "Пересопницького Євангілія". У 1556 році, після смерті свого чоловіка Кузьми Івановича Заславського із роду князів Острозьких, вона йде в монашество під імям Парасковія, стає ігуменею Свято-Троїцького монастиря в Ізаславлі. Пересопницьке Євангіліє було розпочато в 1956р. в Двірці, а закінчено у Пересопницькому монастирі, вартує окремої сторінки, але хочеться додати, що на цій Книзі, вагою в 9 кг, приймають присягу Президенти України.
Гольшанська дарує Городок Києво-Печерському монастирю. Так було засновано православний монастир. На протязі 16ст Городок виступає резиденцією єпископів, митрополітів та архімандрітів. Відпочинкова резиденція київських владик на острові в Городку була місцем частих зустрічей митрополитів Київських з іншими владиками. З 1730р городок стає власністю уніатського мітрополіта Афанасія Шептицького. У 1740 р. він вибудував на острові митрополичу резиденцію і при ній домову муровану церкву св. Миколая в стилі українського бароко. Після другого розподілу Польщі, Городок відходить до Росії. Екатерина ІІ дарує ці землі графові Естергазі.санаторий Шахтер, В 1870р власником містечка стає барон Рудольф Штейнгель. Але найбільшої благочинності набув його син, який стає власником цих земель у 1894р - Федір.
Барон був не тільки депутатом першої державної Думи, діпломатом, а ще і великим меценатом, великодушною доброю людиною. Він був доволі активним в політиці, долучився до української фракії, був ідеологом національно-територіальної автономі України. Також він очолює київське товариство взаємного кредиту, до мецената часто звертаються політики та літератори.санаторий Женева Після громадянської війні, він покидає Київ, і остаточно оселяється на Волині. Тоді він великую увагу приділяє розвитку Городка, хоча він завжди опікувався містечоком. Він побудував лікарні, школи, де вивчалися школярами не тільки українська, а й польська німецька та російська мови. Барон приділяв увагу розвитку агропромисловості. У Федора Штейнгеля було ще одне захоплення - археологія. Разом з Біляшевським вони проводять розкопки, збираються стародруки, портрети, роблять описи мінералів, збирають етнику Волині - від народних пісень до одягу та речей побуту. Він створює музей. Ця будівля знаходиться на території сучасного монастиря. Експозиція музею налічувала тисячи експонатів. Нажаль музей проіснував до 1914. Велика частка експонатів зникла назавжди в небуття. Ось що про музей написав Климчук Андрій Миколаєвич (інформацію взято з сайту Музеї України)
З музеєм співпрацювали відомі тоді діячі історичної науки: М. Ф. Біляшівський, І. А. Абрамов, Я. В. Яроцький, О. М. Лазаревський. Неоднаразово його співробітники виїздили у різні містечка Волині з метою вивчення народніх обрядів і звичаїв, запису пісень, дослідження селянського життя. Такі експедиції проводилися в перший період діяльності музею. (1896 - 1904).Санатории Трускавца, Під час першої експедиції (влітку 1899р.) було обстежено населені пункти Рівненського (Білів, Городище, Деражню, Клевань, Коростів, Кричильськ, Новий Жуків, Степань) та Луцького (Бережницю, Берестя, Великі Цапцевичі, Висоцьк, Дубровицю, Малинськ, Орв"яницю, Селець, Удрицьк). За час цієї екпедиції (15 днів) було здійснено розкопки 15 курганів., відкрито стоянки періоду неоліту на лівобережжі Горині поблизу Висоцька і Корості. Дослідники проілюстрували свою роботу 75ма фотографіями, серед яких зображення пам"ятників старовини, види місцевостей, народні одіжі.В Державному архіві Рівненської облвасті (ДАРО) відклалися деякі із звітів етнографічних екседицій: "Етнографічні матеріали 1897-1899 років, зібрані в с. В. Цапцевичі, Антонівка і Чаква" (Ф. 366, оп. 1, од. зб. 76), "Пісні, зібрані бароном Ф. Штейнгелем для музею".
той самий музей санаторий Шахтер,
Під час другої експедиції вивчалися населені пункти Житомирського (Андріїв, Білка, Велика Горбаша, Кам"яний Брід, Пісчанка, Селець, Топорище, Троковичі, Трубіж, Черняхів та ін), Новоград - Волинського і Овруцького повітів. Дослідниками було розкопано 21 курган, музей поповнився 250 експонатами. Історичною секцією було ретельно вивчено руїни церкви св. Василя в Овручі, древні рукописи і документи. Всього було зроблено 351 фотографію. санаторий Женева
В наступні роки музейні експедиції не проводилися, але експозиція поповнювалася за рахунок приватних дарунків. В 1904 році для впорядкування музею була запрошена завідуюча обласним музеєм ім. Поля в Катеринославі А. А. Скриленко.
У структурі музею як підрозділ діяла бібліотека. Вона була науково - дослідним відділом музею, займалась збиранням рукописних і друкованих матеріалів. Структурно бібліотека поділялась на три відділи: рукописи, стародруки та книги пізнішого часу. Комплектування бібліотеки відбувалося з різних джерел, основними з яких були: купівля через крамниці і букіністів, дарунки прихильників музею, обмін з іншими установами, знахідки під час екпедицій. Про склад біюліотеки можна судити з "Отчётов Городецкого музея...". Багатим був рукописний відділ,Санатории Трускавца серед документів якого : інвентарні, метричні, родові, сімейні, судові книги, ухвали судів, епархіальних установ, старост, волинського губернатора, описи костьолів, монастирів, матеріали господарського змісту. Всі рукописи поділялися за теритаріальним принципом, за повітами: Володимирський, Житомирський, Заславський, Ковельський, Кременецький, Луцький, Оввруцький, Острозький, Рівненський і Староконстянтинівський. За мовною ознакою документи були русинською(українською), польською, російською, латинською, а також німецькою мовами. Найстарішим рукописом був "Інвентар Ковельського староства".... санаторий Шахтер,
Стародруки музею були представлені місцевими друками, а також книгами з костьолів і монастирів Волині: Акафісти, Богогласники, Молитовники, Патерики, Псалтирі, Требники,Четьї-Мінеї. Наукова література була представлена виданями з усіх галузей географії, природознавства, історії, культури Волині. Серед періодики в основному місцеві часописи: "Волынские епархиальные ведомости","Волынские губернские ведомости", "Волынь", "Почаевский листок".
60 років барон прожив у Городку. У 1939 році у родини Штейнгелів відібрали все майно та землі. Санаторий Весна Трускавец Вони жили в будиночку своєї колишньої кухарки. Прожила сім'я до 1940, спас від смерті лише випадок. Мешканець, який як і всі мешканці, дуже поважав і любив барона дізнався про те що родина колишнього власника Городка занесена у "списки". Тож в ночі перевдягнута в просту одежу родина барона разом з ним виїхала з Городка і рушила до Польщі, а потім в Німечиину.
замок - монастир - палац - монастир санаторий Шахтер
Спочатку на островы як вже зазанчалося був зведений замок. За велику фундаторку Гольшанську було тут засновано монастир. Мурована Миколаївсько церква була побудована Шептицьким у 1740р. у бароковому стилі. Він прикрасив його високомистецьким іконостасом, розписами в українському стилі, обдарував церковними речами, богослужбовими книгами, церковними дзвонами - справжнім шедевром людвісарного мистецтва львівських майстрів. При храмі 1772 р. вибудувано двоярусну дерев'яну дзвіницю, реставровану і довершену 1883 р. Нижній її поверх був одночасно воротами до церковного маєтку.
Коли Городоком володіла родина Естергазі скасований монастир був перебудований на палац. Санаторий Весна ТрускавецНа першому поверсі обабіч просторого вестибюлю, поділеного колонами на дві частини, створено анфіладу парадних приміщень. Будівля з бароккового стилю була перероблена на класичний. При Штейнгелі в ансамбль споруд додаються декілька корпусів. Миколаївська церква діяла як прихід. В 1939р церква була закрита, тут розміщається кістно-туберкулезний санаторій. З 1992 тут відркито жіночий монастир. Влітку тут діє готель для прочан.
Зараз навколо монастиря точиться міжконфесійна боротьба. Сходница