Волинськими Афінами називали сучасники старовинний Острог, славу якому примножувала Острозька слов'яно-греко-латинська академія — перший вищий навчальний заклад в Україні. Заснував її у 1576 р. найбільш впливовий політичний діяч того часу, меценат друкарства й літератури, опікун православ'я Василь-Костянтин Острозький. Значні кошти на розбудову академії надала племінниця князя — Гальшка Острозька, ім'я якої овіяне численними легендами, а про сумну долю написано багато художніх творів. За прикладом княжни вже інша Гальшка — знатна київська шляхтянка Гулевичівна — заклала основи Києво - Могилянської академії.
Розвитку Острозької академії сприяла та особлива духовна атмосфера, яка панувала в місті наприкінці ХVІ ст. В основу діяльності цього навчального закладу було покладено традиційне для середньовічної Європи, однак цілком незвичне для українського шкільництва, вивчення семи вільних наук (граматики, риторики, діалектики, арифметики, геометрії, музики, астрономії), а також вищих наук (філософії, богослов'я, медицини). санаторий Перлина Прикарпатья(Жемчужина Прикарпатья) Спудеї Острозької академії протягом навчання мали опанувати п'ять мов: слов'янську, польську, латинську, давньоєврейську і грецьку.
Унікальність та оригінальність цього навчального закладу в тому, що тут уперше вдалося поєднати два типи культур: візантійську і західноєвропейську.
В острозькому культурному осередку разом з академією виникло найпотужніше тогочасне українське видавництво — кирилична друкарня Івана Федорова. Тут побачили світ греко-слов'янський „Буквар" — перший український підручник (1578), Новий Завіт (1580), „Хронологія" Андрія Римші — перший в Україні друкований поетичний твір, перша повна слов'яномовна „Острозька Біблія" (1581), полемічні праці Герасима Смотрицького, Христофора Філалета.
Вихованець Острозької академії Мелетій Смотрицький написав першу фундаментальну слов'янську „Граматику" (1619), яку Михайло Ломоносов назвав „вратами ученості".санаторий Кришталевий палац(Хрустальный дворец)
Викладачами академії були літератор Дем'ян Наливайко (брат ватажка козацько-селянського повстання 1593/1596 рр. Северина Наливайка), грецький учений і релігійний діяч Кирило Лука рис (деякий час ректор академії, згодом Олександрійський патріарх, а пізніше — Константинопольський) та ін.
Першим ректором Острозької академії був видатний освітній та культурний діяч, педагог, письменник-полеміст, поет Герасим Смотрицький. Серед перших випускників академії — гетьман війська Запорозького Петро Конашевич-Сагайдачний, перший ректор Київської братської школи Іов Борецький, архімандрит Києво-Печерської лаври Єлисей Плетенецький, письменник Мелетій Смотрицький...
Острозька академія припинила своє існування у 1636 р., проте результати її діяльності не зникли безслідно. Сформований тут тип вищого навчального закладу був перенесений до Києва, звідки поширився до Молдавії та Москви.
Будинки Острозької академії і друкарні не збереглися до наших днів. На місці їх розташування — у сквері біля замку, сьогодні можемо побачити лише пам'ятний знак у вигляді розгорнутої книги.
Істотні зрушення в розвитку району відбулися з проголошенням незалежності України. У 1994 році в Острозі відкрито вищий навчальний заклад – Острозький вищий колегіум, санаторий Шахтер який у 1996 році отримав новий статус – Острозька академія. А згодом її було перейменовано у Національний університет “Острозька академія”. Нині він гідно продовжує старі традиції, готуючи нову інтелектуальну еліту.
При університеті діє церква – музей в базиліці XVIII ст. Зведена в 1750-1778 рр. видатним італійським архітектором Павлом Антонієм Фонтаною для братів менших капуцинів, до 1832 р. вона фунціонувала як костел, названий іменем Святої Трійці. Після закриття костелу, споруду почали використовувати як військовий склад. Згодом храм пережив відродження у вигляді Кирило-Мефодіївської церкви та новий занепад в ХХ ст.
Керівництвом Академії було переглянуто всі можливі варіанти відродження діючого храму та повернення приміщенню його важливих функцій. У підсумку після довгих переговорів було вирішено створити студентсько-викладацький університетський храм імені Св. князя санаторий Шале Грааль Федора Острозького під юрисдикцією Української церкви Київського патріархату, але при цьому, щоб храм мав право ставропігії, тобто був окремим елементом в ієрархічній системі церкви і перебував під прямою владою патріарха УПЦ КП – Філарета. Храм було урочисто освячено 30 жовтня 2005 р. патріархом Філаретом під час святкування 429 років від дня заснування Острозької академії.