Десь о 2й годині нас висадили в с. Підгірці. А музей знаходиться у с. Урич, туди треба йти пішки. Через годину ми вже були у музеї, в якому тільки-но закінчилась дитяча екскурсія. Діти з галасом вибігли на подвір'я.санаторий Алмаз,
Ціна квитка на відвідування музею виявилася досить символічною – 5 грн. А екскурсія коштувала 10 грн. Тому ми вирішили послухати екскурсію, тим паче вона виявилася дуже цікавою. Взагалі не радимо думати, що без "ввідної" екскурсовода музею оглядин Тустані вам буде досить для створення повноцінного враження від фортеці. Без музею ви не зможете комплексно уявити її як ланку системи попередження про напад, не побачити її мінливий вигляд із століття в століття, не знатимете про торгівельні шляхи тих часів, на шляху яких вона стояла, не побачите зброю воїнів, які її боронили.санаторий Женева
Приміщення музею невеличке, трохи сире, всі стіни завішані плакатами з зображенням розкопок, проекту фортеці, карт, макетів та ін. Одна з кімнат музею облаштована і має вигляд часів Тустані.
Самі скелі, на яких була фортеця, знаходяться вже за селом, і зараз вони облаштовані як музей. В епоху Руси – України і Галицько-Волинського князівства на цьому місці існував княж-град Тустань, історія якого творилася багатьма поколіннями русичів-українців. Тут проходив один з рукавів шовкового шляху з Китаю до Португалії.санаторий Перлина Прикарпатья(Жемчужина Прикарпатья) Тустань, що стояла на цьому шляху, була одним з основних пунктів торгівлі галицькою сіллю, видобуваної в Бориславі. Археологічні дані та писемні документи свідчать, що Тустань виконувала роль митниці з ІХ до середини ХV ст.
Зовнішній вигляд фортеці
(зі стенду в музеї)
Скелі Тустані. Сучаний виглядсанаторий Кришталевий палац(Хрустальный дворец)
Археологічні дослідження Тустані почалися не так давно – у 1962 році і продовжувались у 70х-80х роках. Матеріали цих археологічних досліджень датують час існування дерев’яної забудови Тустані IX-XIIIст.ст., а архівні документи і матеріали досліджень підтвержують існування фортеці до XVIст. включно. На основі натурних обмірів наскельних слідів (пазів, сількість яких більше 4000) дослідникам вдалося однозначно реконструювати п’ять будівельних періодів. Як нам сказали в музеї, повне і однозначне (завдяки великій кількості пазів) відновлення фортеці на скелях коштуватиме не більше не менше, 42 млн.грн. Тепер і думку гадаємо, де ж їх взяти :).
Вигляд внутрішнього двору (зі стенду в музеї).
Макети внутрішнього інтер'єру фортеці (зі стенду в музеї). Велика кількість червоного кольору – вимога до робіт студентів художніх закладів часів СРСР – насправді у Галицько-Волинському князівстві червоний колір не був поширений санаторий Шахтер,
Кімната часів Данило-Галицького князівства
Центральна частина укріплень площею три гектари була розташована на скельній групі Камінь. Лише тут збереглися 4000 пазів і врубів, висічених у скелі. Фортеця була важливим стратегічним пунктом і входила в єдину систему карпатської лінії оборони південно-західних рубежів Київської Русі. Висотна структура наскельної забудови, наземні оборонні стіни висотою 15 метрів, п`ятиповерховий житловий комплекс XIII століття з висотою поверхів 3,5-4 метри, складна система водозабезпечення (криниця, видовбана в скелі, та дві цистерни, спеціальну процедуру очищення води у цистернах (на дно клали ялинкові гілки, потім пісок, і так в декілька ярусів, для того щоб вода у цистерні насичувалась киснем і довше була придатною для пиття)) свідчать про високий рівень тодішньої будівельної техніки. Завдяки цистерні і мулу який там устворився, археологи знайшли повністю збережений дерев’яний кухоль, який зараз експонується в музеї.санаторий Шале Грааль
На території фортеці проживав лише чоловічий склад гарнізону без сімей, на відміну від інших прикордонних фортець, де гарнізони жили сім’ями і займались господарчою діяльністю.
За легендою, Тустань "з того називається, що як до руських князів приїжджєли купці, так була варта і казала їм: "Тут стань", тож мусіли платити цло і брати пашпорти". Цло тут і зараз беруть у вигляди продажу квитків на огляд.
Давні єдині ворота до фортеці зі сходу
Існувало декілька ліній оборони Тустані, всі зроблені із використанням переваг рельєфу та природніх утворень. По дорозі, якою зараз потрапляють через декоративні ворота раніше був міст і дамба, яка підіймала рівень води в струмках Гусячий та Вороний, що течуть з південного сходу Каменю. Зараз це важко уявити, дивлячись на низьке русло струмка, але раніше він тік вище і був повніший водою.санаторий Карпаты Далі йшла система паралельних ровів з водою, які утримували супротивника від основних стін укріплення. Друга лінія оборони складалася із стіни, що з’єднувала дальній “відроги” Каменю і оточувала всю фортецю. Всередині її розміщувалися каменометні машини. За нею починався крутий 50-градусний підйом до стіни у вузькому проході. Єдині ворота Тустані знаходилися зі сходу, де й зараз побудовані дерев’яні сходи, яки потрапляють усередину Дитинця.
Усі скелі в дитинці усипані відмітками пазів – слідів місць кріплення балок, та поверхів фортеці. Самі ці пази дозволили точно відновити досліднику М. Рожку всі 5 будівельних періодів Тустані, що робить Тустань єдиною серед зразків середньовічної дерев’яної фортифікації в усій Європі, що дозволяють точну реконструкцію.
Острий Камінь. Світлина зроблена, сидячи на борті цистерни
Крім основного масиву скель трохи далі по дорозі, що виводить на хр. Цюхів, є два менш відвідуваних, але не менш два цікавих скельних останця – Мала Скеля та Острий Камінь. Обидва слугували раніше оглядовими вежами з мінімальним гарнізоном, а під постійне проживання був придатний лише Острий Камінь. Ці пункти неможливо було оминути, якщо сунути від Борислава, оскільки вони виросли прямо на давній дорозі, що йде з хребта Цюхів.
Острий Камінь, розташований у вологому лісі ближче до виходу на хребет, – важко доступний вертикальний монолітний палець, на який і зараз важко залізти – карабкатися доводиться тримаючись за стовбури дерев та по вузьких стежках, прокладених просто по стіні на висоті від землі метрів 10-12. Але, якщо ви всеж залізли, то згори побачите декілька скельних пальців, між якими були вирівняні ділянки для закріплення житлових приміщень. Також згори вирубана цистерна завглибшки 8 м. для води такого ж типу, як і в Тустані.Санатории Трускавца Нею можна було забезпечити водою гарнізон в 50 чоловік протягом 250 днів. Зараз укріплення заселене неповороткими саламандрами, і іноді використовується сучасними поганами для своїх ритуалів.
Як і Тустань, Острий Камінь використовувався із ритуальною метою це в хтойзна в які часи – на них знайдено декілька сотень солярних знаків (коло або овал із крапкою всередині)Ю які чудово збереглися й донині За 10 метрів від Осторого Каменю розташований окремий вихід невисокої трьох-метрової скелі, яка має великий наскрізний отвір, – тому мабуть вона була особливо приваблива для давніх людей, – і розписана різними солярними знаками та примітивними викарбовуваними малюнками.
Для більш докладного опису і Тустані, і Острого Каменю із Малою Скелею радимо придбати брошюрку, що продається при вході до Тустані – там розписаний оглядовий маршрут із малюнками реконструкції разних історичних періодів фортеці, а також довідник із оточуючої флори.
Хоча на перший погляд ця скеля здається непідступною, але на неї також можна вилізти по видовбаним сходам. Що ми й зробили. Це вже було о 18-30 вечора.
Радимо придбати якісну як за оформленням, так і за наповненням брошюрку “Стежками легендарної Тустані” (М. Рожко, В. Крамарець, Львів, 2005), що продається за 15 грн. при вході до укріплення – там розписаний оглядовий маршрут із малюнками реконструкції різних історичних періодів фортеці та коментарями до місць, де зупиняється маршрут.санаторий Рубин
Далі дорога далі йшла до славного міста Борислав, і вже по дорозі почали зустрічатися нафтові “журавлі” під охороною злючих собак – якраз на сідловині, де хр. Цюхів з’єднується з г. Турків. Від нафтовидобувальників паганюща дорога виходить на хр. Цюхів звідки можна або спуститися в Орів або в долину Тисмениці, що ми й зробили. Місто чекало на нас завтра, а сьогодні вже треба було становитись на ночівлю. Після блукань, вийшли на широку дорогу, яка траверсує початки відрогу від хребта до г. Верх, і о 19-50 стали в лісі на ночівлю. Поруч із цією дорогою йде страшенно захаращена дорога по самому відрогу з калюжами та стовпчиками старого кордону.